» معرفی کتاب: روانشناسی تنبلی

معرفی کتاب: روانشناسی تنبلی

عنوان‌ کتاب: روانشناسی تنبلی

نویسنده: ادوین سی بلس

مترجم: مهدی قراچه داغی

انتشارات: نشر دایره


به نظر می‌رسد كه تنبلی یكی از واقعیات بی‌چون و چرای زندگی است. انسانهای موفق كسانی هستند كه تنبلی را بخشی از طبیعت انسان قلمداد كرده و در پی راه‌های رویارویی با آن هستند.

کتاب «روانشناسی تنبلی» نوشته ی «ادوین سی. بلس» توسط «مهدی قراچه داغی» مترجم توانمند حوزه ی روان شناسی به فارسی برگردانده شده است. نویسنده با طرح سوال آیا تنبلی ذاتی است؟ به بحث درباره ی تنبلی پرداخته و راه های مقابله با آن را به صورت چند گام یا مرحله توضیح داده است. نخستین و مهم ترین گام، تغییر طرز فکر درباره ی تنبلی و قدم بعدی برنامه ریزی کردن برای کارهای موردنظر معرفی شده است. خواندن این کتاب به کسانی که می خواهند راه موفقیت را در پیش گیرند، از وقت خود استفاده ی موثر و بهینه ببرند و بر تنبلی خود غلبه کنند پیشنهاد می شود.

در این کتاب با ابزاری آشنا می شوید تا با کمک آن بر تنبلی و بی حالی غلبه کنید اما خواندن کافی نیست هدف اینست که رفتار شما تغییر کند آن هم به اندازه زیاد. بدین منظور باید آنچه را که می‌خوانید در زندگی خود عملا انجام دهید.

این کتاب مشتمل بر 12 قدم است برای این‌که بتوانیم به تنبلی‌ها و اهمال‌کاری های خودمان غلبه کنیم. کتاب مذکور به شکل سوال جواب نوشته شده و هدف آن مطالعه مطالب و عملی نمودن آن در زندگی شخصی و تخصصی مطالعه‌گر است. به گفته نویسنده، علل تنبلی به چهار گروه تقسیم می شود:

گروه اول علل تنبلی: عدم تمایل به قبول زحمت، ترس از شکست، عزت نفس کم، افسردگی، خجالت و احساس تقصیر.

گروه دوم علل تنبلی: موانع شناختی مانند مشخص نبودن اولویت‌ها، اطلاعات ناکافی، تردید داشتن، ناتوانی در درک اقدام به جا و به موقع. گروه سوم علل تنبلی: شرایط محیطی و عوامل خارجی هست که سبب به تأخیر افکندن امور می شود، مانند سردرگمی، نبود تشکیلات، سر و صدا، فشار کاری بیش از اندازه و نبود ابزار کار.

گروه چهارم علل تنبلی: موانع جسمی موجود بر سر راه اقدام به موقع، مانند: خستگی، استرس، بیماری. اگر بتوانیم علت مسامحه خود را شناسایی کنیم، برای غلبه بر آن قدم مهمی برداشته و می‌توانیم با یک اقدام به جا آن را رفع نماییم.

کتاب مذکور در 12 بخش و 241 صفحه نوشته شده است. گام های کاهش تأخیر ها که در کتاب ذکر شده، به ترتیب عبارتند از:

قدم اول: نگرشی تازه

قدم دوم: برنامه‌ریزی

قدم سوم: غلبه بر ترس از شکست

قدم چهارم: غلبه بر ترس از موفقیت

قدم پنجم: توان خود را بالا ببرید

قدم ششم: سخت گیری به خرج دهید

قدم هفتم: محیط مناسب کار: فعالیت

قدم هشتم: از اصل تقویت استفاده کنید

قدم نهم: تأخیرهای عمدی

قدم دهم: استفاده مناسب از زمان

قدم یازدهم: استفاده از یادداشت

قدم دوازدهم: چهل بهانه مهم 

بخشی از متن کتاب:

وقت را نکُشید، تاخیر عاقبت خطرناک دارد. شکسپیر معتقد است که عمل کردن زیباست، می‌گفت افکار تا به عمل در نیایند بی‌فایده است. عبارات شکسپیر مملو از جملاتی در تقبح تنبلی و طفره رفتن از انجام کارهاست.

در ادبیات کهن ما نیز در مورد تنبلی مقوله‌های زیادی اند، طور مثال سعدی شیرازی شاعر قرن هفتم و استاد سخن با کلام شیرین خود در گلستان و بوستان بر کار و تلاش و دوری از سستی و تنبلی تاکید میکند. وی در اشعارش در این مورد چنین می‌سراید؛

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل

و گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

در جای دیگر می‌سراید؛

نا برده رنج گنج میسر نمی‌شود

مزد آن گرفت جان برادر که کارکرد

در جای دیگر خواندم که رسول مبارک حضوت محمد (ص) می‌فرماید؛ کار، گنج است ودنیا، معدن پس بشتابید به کار تا مهلت دارید.

مخلص کلام این که؛ اگر تنبلی مثل غبار و مهِ که جاده ها را میپوشاند، وجودش ما را فرا گرفته باشد، به خود تکانی دهیم و آن را از وجود خود بزداییم تا در دنیا و آخرت سرفراز گردیم.

اگر شما با اشخاص کاری و کارا معاشر باشید، احتمالا کارایی بیشتر پیدا می‌کنید. اگر با کم‌کاری و باری به جهت‌ها همکار باشید، کم‌کار می‌شوید. انسان تلقی‌ها، احساسات و ارزش‌های دیگران با به خود منتقل می‌سازد. شاید مهم‌ترین عامل در محیط کار ما همکاران ما باشد. برخی از اشخاص سست و منفعل و دیگران زبر و زرنگ هستند. اگر گروه دوم، یعنی اشخاص پویا و کارا را انتخاب کنید در جهت منافع خود گام برداشته‌اید.

تنبلی و علل تنبلی به چهار قسم به ترتیب زیر تقسیم بندی می شوند:

۱-عوامل گرایشی :

عدم تمایل به قبول زحمت، ناراحتی، ترس از شکست، ترس از موفقیت، عزت نفس کم، افسردگی، ملالت، خجالت، احساس تقصیر

۲-موانع شناختی :

اطلاعات ناکافی، مشخص نبودن اولویت ها، تردید داشتن، مطمئن نبودن درباره ی حمله به مسئله، ناتوانی در درک اقدام به جا

۳-شرایط محیطی :

سردرگمی، نبود تشکیلات، سر و صدا، فشار کاری، فعالیت های متنوع، نبود ابزار کار لازم

۴-موانع جسمانی :

خستگی، استرس، بیماری

تنبلی ریشه‌ای ناخودآگاهی دارد و کنشی خودآگاه و راه حلی رفتاری شناختی دارد. 

یکی از موانعِ رسیدن به موفقیت، تنبلی و اهمال کاری می‌باشد، اما قبل از پرداختن به نحوهٔ رهایی از این مشکل، لازم است بین " تنبــــلی" و "اهــمال کاری" ،تمایز قائل شد.

فرد تنبل کمترین علاقه‌ای به انجام فعالیت نداشته و معمولا از پذیرش مسئولیت سرباز می‌زند، در حالی‌که اهمال کار، علیرغم انجام فعالیت‌های متعدد از انجام کارهای مهمتر فرار کرده و انجام آنها را به تعویق می‌اندازد و در عوض خود را درگیر کارهای بی‌اهمیت و بـی‌ارزش می‌کند. به عبارت دیگر مــی توان گفت، تنبل ها عموماً بیکار، و اهمال کارها درگیر انبوهی از کارهای بی‌اهمیت هستند.

هنگامی که میخواهم یک کار را انجام بدهم برای اولین بار ذوق دارم. اما ممکن است یک کم که بروم جلو احساس کنم من به اندازه کافی خوب انجام نمی‌دهم(کمال‌گرایی).

یا ممکن تجربه هایی مشابه در قبل داشته باشم که احساس کنم موفق نبودم(تعمیم افراطی).

یا ممکن است آنقدر والدین در کودکی حمایت افراطی از من کردند و نگذاشتند خودم کارهایم را انجام دهم که فکر میکنم من نمیتوانم یا در حد من نیست(اعتماد بنفس پایین).

یا والدین سرزنشگر داشتم که بعد از اشتباهاتم من را به شدت سرزنش کردند که گفتند تو نمیتوانی(حس درماندگی و ناتوانی).

به هر دلیلی هنگام انجام یک کار ابتدا استرس میگیرم و کار را به تاخیر می‌اندازم و کم کم از خودم به خاطر انجام ندادن آن خشمگین میشوم. سپس احساس گناه هم اضافه می‌شود که چرا این کار را نکردم بعد مدتی ناامید می‌شوم از اینکه این کار را بتوانم انجام دهم و غمگین می‌شوم و بعد مدتی افسرده می‌شوم و افسردگی هم به بی‌حالی و کسالت و بی‌انگیزگی من اضافه می‌کند و در نتیجه تنبلی من بیشتر می‌شود.

تنبلی ترکیبی از احساسات مختلف اضطراب و ترس و خشم و احساس گناه و غم است.فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله